Roditeljstvo nosi broje izazove, pitanja i nedoumice. Dohrana djeteta jedna je od takvih avantura s kojom ćete se susresti relativno brzo nakon što u ruke primite vaše klupko sreće. Kao mama početnica i mama štreberica, počela sam se informirati o tome kako i s kojim namirnicama krenuti u dohranjivanje djeteta kako bi prelazak s majčinog / adaptiranog mlijeka prošao što ugodnije za moju bebu i mene. Naišla sam na brojne informacije iz raznih izvora te sam ih na vlastiti način, i u konzultaciji s našim pedijatrom, polako implementirala u našu svakodnevicu. Razmišljala sam kako bih voljela imati sve te informacije i korisne trikove na jednom mjestu, stoga sam odlučila da naše iskustvo podijelim s vama i na sistematičan način objedinim sve ono što se nama pokazalo kao dobar put uvođenja raznovrsnih namirnica u jelovnik našeg sina.
S obzirom da nisam pedijatar niti nutricionist, svakako vam savjetujem da prvi korak bude konzultacija sa stručnom osobom. To je bio i moj prvi korak, stoga sam zatražila smjernice od našega pedijatra, a potom, prema vlastitom instinktu i uz promatranje djeteta, krenula s uvođenjem namirnica. Prema preporuci pedijatra, kada je moj sin navršio pet mjeseci, krenuli smo u svijet novih okusa sa sokovima s obzirom da su oni lakše probavljivi od krute hrane. Savjetovano mi je da sokovi budu spravljeni od namirnica koje su iz biološkog uzgoja i od provjerenog proizvođača dječje hrane pa smo za početak pokušali sa HIPP sokom od mrkvice, a potom i od jabuke. I jedan i drugi sok (kao i razne vrste čajeva) mom sinu nisu odgovarali i odbijao ih piti, pa je tako naše iskustvo sa sokovima brzo završilo. Od tada do danas, pije samo mlijeko i vodu, što mi je iznimno drago jer su sokovi i trebali biti samo privremeni most do krute hrane.
Pri uvođenju krute hrane, svakako bih vam preporučila da to bude povrće. Mnogi kreću s dohranom uvodeći najprije voće, što može dovesti do toga da se djetetu jako svidi slatkasti okus voća pa kasnije odbija jesti hranu koja nije takva. Odabir povrća kao prve skupine namirnica nama se pokazao kao pravi put. Krenula sam s mrkvicom, a potom s tikvicama. Važno je da namirnice, ako je ikako moguće, budu sezonske. Ako pri tom imate pri ruci domaće, netretirane namirnice, tim bolje. Svaku namirnicu uvodila sam pojedinačno, nudeći je djetetu prije mliječnog obroka, i to tri dana za redom kako bih otklonila sumnju na alergijsku reakciju. Naravno, ispočetka dijete nije naviknuto na teksturu krute hrane (izmiksane ili zgnječene), kao ni na hranjenje žličicom stoga treba imati na umu da nakon takvog „obroka“ djetetu treba ponuditi majčino/adaptirano mlijeko kako bi se zbilja zasitilo. To vrijedi samo na početku uvođenja dohrane – čim dijete nauči kako jesti, kruta hrana postat će obrok koji će zasititi njegove potrebe i neće biti potrebe za pojačavanjem krutog obroka mliječnim obrokom. Nakon tri dana mrkvice i tri dana tikvice, ponudila sam kombinaciju toga dvoje. Tada smo već uhvatili „mot“ uzimanja hrane na žličicu i količina pojedene hrane bila je sve veća. Svaku sljedeću namirnicu uvodila sam postepeno, nikada dvije nove namirnice odjednom, i uvijek prateći djetetovu reakciju na istu. Nakon nekog vremena, spektar namirnica se širio, kombinacije su bile sve raznovrsnije, a koje namirnice sam i kada uvodila donosim vam u nastavku, u obliku kalendara dohrane, kojeg sam složila kako bi pregledno i sistematično mogli pratiti naše iskustvo.
Kao dodatni savjet napomenula bih da pripazite na odabir žličice koja bi trebala veličnom i oblikom odgovarati dječjim ustima. Preferirala sam uže i dublje žličice (početne kašice su rjeđe i teško ih je davati s plitkim žličicama). Naravno, i ovdje, kao i kod adaptiranog mlijeka, treba provjeriti temperaturu hrane. Jako su mi se svidjele žličice koje su promjenom boje reagirale ukoliko bi temperatura hrane bila previsoka, a kupovala sam ih u Mulleru i Bubamari. Vodu smo uzimali žličicom, a kasnije i bočicama koje nemaju dudu, već izduljeni nastavak s rupicama za piće na vrhu, a kupovali smo ih u Ikei i DM-u. Također, kao vrlo zgodan pomoćnik nama se pokazala silikonska duda za voće. Mi smo našu kupili u Bubamari, a izgleda kao velika duda koja se može otvoriti te u koju možete staviti komad voća koje dijete siše kroz velike rupice na obodu dude. Na taj način nema opasnosti od gušenja, a dijete isprobava nove voćne okuse. Pošto smo u dohranu krenuli ljeti, omiljeno voće su nam bile lubenica, grožđe i breskve koje bih narezala, ohladila, a potom ubacila u „dudu s rupicama“ i dala bebi da se osvježava voćem. Nedugo nakon početka dohrane, kupili smo hranilicu (Ikea) te podstavljenu perivu navlaku. U moru (pre)skupih hranilica, nama se ova pokazala kao izvrsno low budget rješenje koje odlično služi svrsi, nenametljivog je dizajna i lako se održava.
Sada kada imate pregled namirnica u kalendaru dohrane, imate brojne mogućnosti kombiniranja obroka. Ja sam uglavnom kombinirala razne vrste žitarica s voćem ili mlijekom (ponekad i svo troje ako bih žitarice kuhala na mlijeku), te razne vrste povrća s ribom ili mesom. Pazite da obroci budu raznovrsni i svježe pripremljeni. U nastavku vam donosim nekoliko nama dragih recepata, a vi pustite mašti na volju, osluškujte svoje dijete i nipošto se ne uspoređujte s drugim mamama i njihovom djecom. Svako dijete ima svoje tempo, omiljene ili omražene namirnice i način usvajanja novih vještina. Namjerno nisam pisala ništa o metodama hranjenja jer smatram da svaki roditelj treba pronaći najbolji način za nahraniti svoje dijete. Neko dijete će samo i učestalo tražiti hranu, drugo će odbijati većinu toga, treće će s guštom grickati brokulu, četvrto će najbolje jesti samo sa svojim prstićima, dok ćete one zahtjevne hraniti vi, satima, a potom jednako toliko čistiti za njima. Bez brige, sve je jednako dobro, a jedno je zajedničko svima – imaju najbolju mamu na svijetu, koja se trudi, nudi i predlaže, a oni su ti koji na posljetku, na svoj način i svojim tempom, prihvaćaju.
Evo što je mama predložila, a dijete prihvatilo:
Prijedlog za doručak 1
- 150 ml mlijeka (u ranijoj fazi dohrane mlijeko miješati s vodom: 100 ml mlijeka, 50 ml vode)
- 1,5 žlica pir griza
- 1 jabuka
- 1 žličica meda (ako je jabuka kisela)
Na mlijeku (ili mlijeku i vodi) skuhati pir griz: pustiti da mlijeko zakuha, smanjiti vatru, dodati griz, pojačati vatru i stalno miješati kuhajući 3-4 min. Posebno na pari skuhati 1 veću jabuku te je izblendati ili zgnječiti vilicom. Dodati jabuku u kuhani griz i po želji dodati žličicu meda.
Prijedlog za doručak 2
- amaranth
- 1 kruška
Skuhati amaranth u vodi (količina po želji, omjer vode 2,5:1), kuhati poklopljeno uz povremeno miješanje 25 min. Posebno na pari skuhati krušku te izblendati ili zgnječiti vilicom. Dodati krušku u skuhanu kašu.
Prijedlog za doručak 3
- HIPP Multi grain žitarice
- Voće iz kompota (šljive, jabuke)
Prokuhati 100 ml vode (ili 50 ml vode + 50 ml mlijeka) i ohladiti na 50 *C. Dvije pune jušne žlice HIPP Multi grain žitarica preliti s prokuhanom i prohlađenom vodom. Dobivenu kašicu pomiješati s voćem po želji, nama je izvrsna kombinacija sa šljivama i jabukama iz kompota.
Prijedlog za ručak 1
- Piletina ili puretina – bijelo meso
- 1/2 manjeg batata
- 1/2 šalice svježeg graška
Očišćenu i opranu piletinu ili puretinu narezati na tanke ploškice. Meso i svježi grašak staviti kuhati u hladnu vodu, kuhati 20ak min. Dodati oguljeni batat narezan na ploškice, kuhati dok sve ne bude mekano. (Ukoliko nemate svježi, nego kupovni, zamrznuti grašak, kuhati prema uputama na pakovanju). U kuhano dodati maslac.
Prijedlog za ručak 2
- Teletina
- Koraba
- Svježe zelje (kupus)
Očišćenu i opranu teletinu narezati na tanke ploškice, staviti kuhati u hladnu vodu, kuhati 20-30 min, doadati očišćenu korabu narezanu na ploškice, nakon 10ak min dodati sitno narezane listove kupusa i kuhati još nekoliko minuta. U kuhano dodati ulje repice, pola jušne žlice.
Prijedlog za ručak 3
- Oslić (file)
- Špinat ili blitva
- Krumpir
Skuhati file oslića, a potom ga pažljivo očistiti od kosti. Skuhati oguljeni krumpir narezan na ploškice, pred sam kraj dodati špinat ili blitvu narezanu na trakice, kuhati zajedno još 2-3 min. Pomiješati očišćeni oslić s krumpirom i špinatom/blitvom i dodati maslac ili maslinovo ulje.
U slast! 😉