„Dakle, ne govorimo o stilu, nego o stavu.“ – sažeti je moto izložbe pod nazivom Prostoria 10 koja se od 25.09. do 08.10. održava u Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu.
Izložba reprezentativno prikazuje Prostoriju, tvrtku koja je u samo jednom desetljeću postala hrvatski sinonim za sinergiju dizajna, industrijskog pogona i prepoznatljivog branda, koja je od jedne hale za ojastučeni namještaj prerasla u industrijski centar za proizvodnju svih segmenata namještaja s premisom research based design-a.
Komadi namještaja izloženi u reprezentativnom interijeru Meštrovićevog paviljona jasno komuniciraju baštinu i korijene dizajna Prostorije, a to je bez ikakve sumnje upravo smjela modernistička arhitektura koja je u Zagrebu 1950-ih i 1960-ih godina nametnula progres kao imperativ i, kao malo gdje drugdje, baš u ovom gradu ostavila neizbrisiv potpis. Stoga ne čudi prirodno oslanjanje Prostorije na zagrebački modernizam prošlog stoljeća, uz nužan odmak prema naprijed, kako u dizajnu, tako i u tehnologiji proizvodnje.
Izložba, osim komada namještaja u prostoru Paviljona, nudi i fotografsku galeriju u kojoj možete vidjeti neke od najznačajnijih modela Prostorije u živućem prostoru kojem su namijenjeni, kako interijernom, tako i eksterijernom: stolice Rhomb i konferencijska stolica Trifidae u zgradi Kockice, Kontrapunkt naslonjač – ležaljka u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski ili pak fotelju Umomoku ispred zgrade Poglavarstva Grada Zagreba, a koja je nastala u suradnji s nagrađivanim arhitektonskim uredom 3LHD…
Osim stvaranja sinteze između kvalitetnog dizajna i domaće proizvodnje pod jednim krovom, Prostorija kontinuirano brine o načelu održivosti pa tako proizvodne viškove usmjerava ka sekundarnoj proizvodnji. Vodeći se time, nastala je i platforma održivog razvoja pod nazivom “Štof by Prostoria” koja viškove tkanina pretvara u dizajnerske osobne torbe ili se pak koriste za obnovu starog namještaja i tako udahnjuju novi život odbačenim ili zaboravljenim komadima.
Osim u proizvodnu svrhu, ostatci drveta, metala, pjene i tkanina pronašli su svoje mjesto i u umjetničkim instalacijama kiparice Anđele Vilić čiji su radovi također sastavni dio ove izložbe koju možete posjetiti još sutra. Ne propustite se inspirirati Prostorijinim vrhunskim dizajnom i podržati domaći produkt svjetske kvalitete.
Photo: Prostoria