Živimo u vremenu u kojem je čovjek prirodu uvelike prilagodio sebi i svom tempu života, zaboravljajući pri tom da ona ima svoj vlastiti bioritam i zakonitosti koje ne bi smjele biti predmet naših intervencija. Dok si utvaramo da smo gospodari ovoga planeta, ne bi bilo loše podsjetiti se da smo ovdje tek kratki vremenski interval i da generacije koje dolaze iza nas zaslužuju iskusiti sve one darove prirode koje mi danas uzimamo zdravo za gotovo.
Promišljanje o održivosti i primjena načela održivosti u svakodnevnom životu jedini je put ka očuvanju našeg okoliša. Moramo osvijestiti naš odnos prema prirodi i razmotriti koje promjene bismo trebali uvesti u naš život i svakodnevicu, kako bi i dalje uživali u svim blagodatima zdravog okoliša. Korak po korak, uz nekoliko malih promjena možemo doći do velikih rezultata, stoga evo nekoliko savjeta što to svatko od nas može učiniti kako bi nam budućnost (po)ostala svijetla i zelena:
Koristite platnene ili pletene umjesto najlonskih vrećica. Ovo je lakše reći nego učiniti jer često u žurbi zaboravimo ponijeti platnene vrećice ili se pak usput odlučimo obaviti neplaniranu nabavku pa smo u dućanu primorani koristiti plastične vrećice. Savjet: spremite si po jednu platnenu vrećicu u torbu koju najčešće nosite, drugu ostavite u autu, a jednu na poslu. Tako će vam gotovo uvijek biti pri ruci. Doma ih držite na jednom mjestu, na dohvat ruke i oka!
Ukoliko u uredu imate spremnike s vodom i plastičnim čašama – zaboravite na njih! Voda iz slavine je pogodna za piće. Kupite si staklenu bocu i nosite je svugdje sa sobom – u ured, na trening, u kupnju. Osim što ćete steći naviku češćeg pijenja vode, čuvat ćete okoliš od nepotrebne plastike.
Kada sljedeći put budete kupovali četkicu za zube ili četku za kosu, neka budu drvene, a ne plastične. Ljepše su i ekološki održive!
Izbjegavajte korištenje omekšivača za rublje te ukoliko je ikako moguće, koristite prirodno sušenje veša na otvorenom umjesto električnih sušilica rublja. Uštedjet ćete energiju i novac, štetne tvari iz omekšivača neće doći u doticaj s vašom kožom, neće otjecati u otpadne vode, a rublje osušeno na svježem zraku ionako najljepše miriše.
Razvrstavajte otpad. Ako to još uvijek ne radite, počnite s odvajanjem jedne vrste otpada od miješanog komunalnog otpada. Kupite odvojene spremnike i postepeno reciklirajte sve više.
Kupujte lokalno! Ništa ne čuva okoliš kao kada se odlučite na što kraći put „od polja do stola“. Prošlogodišnja pandemija pokazala nam je da nabavku možemo koncentrirati lokalno i da nam preživljavanje ne ovisi o velikim prehrambenim lancima. Informirajte se o domaćim OPG proizvođačima u vašoj blizini. S obzirom da često nude uslugu dostave do vašeg doma, uštedjet ćete vrijeme, a ono najvažnije: jesti ćete zdravije i svojim novcem poticati rast domaće ekonomije i malih proizvođača.
Posadite biljke. U vlastitom vrtu, na terasi ili balkonu – vrtlarenje će vas opustiti, „uzemljiti“, provest ćete vrijeme na svježem zraku i doprinijet ćete ozelenjivanju vašeg okoliša. Ukoliko k tome imate mogućnost uzgajati vlastito voće i povrće, pravi ste sretnik!
Izbjegavajte kupovati plastične spremnike za hranu. Staklenke su elegantnije i ekološki prihvatljivije rješenje. Osim toga, staklenke ne morate posebno kupovati, upotrijebite one koje dobijete prilikom kupovine – uklonite etiketu u hladnoj vodi, operite staklenku i koristite je iznova, kao pohranu.
Korištenje javnog prijevoza uvijek je pohvalno, međutim, u vremenu pandemije poneki od nas oklijevaju. Stoga razmislite o ulaganju u klasični ili električni bicikl ili pak romobil. Odlazak na posao ili u nabavku biciklom/romobilom može postati sljedeća zdrava, eco-friendly navika. Automobilska industrija i očuvanje okoliša ne idu pod isti nazivnik i premda je prijevozna sredstva na benzinsko ili dizelsko gorivo zasada nemoguće posve otkloniti iz naših života, možemo se potruditi pronaći povremena alternativna rješenja.
Photos: Pexels