Kada pričamo o literaturi namijenjenoj roditeljima, onda je pri samom vrhu popisa najcjenjenijih autora zasigurno Jasper Juul. Taj danski učitelj, socijalni radnik, pedagog i psihoterapeut svoj je radni vijek posvetio pomaganju roditelja u pronalaženju najboljeg pristupa odgoju njihove djece. Iz godina bogatog iskustva proizašao je niz knjiga, a jednu od njih čitamo ovog kolovoza; Kako s ljubavlju reći NE – Jasper Juul.
Za razliku od onoga što bi se isprva čitajući naslov moglo zaključiti, knjiga se zapravo puno više bavi tematikom govorenja „da“, odnosno autor nas uči kako govorenje „ne“ jednoj stvari zapravo znači reći „da“ nekoj drugoj.
Reći „ne“ svom djetetu jedan je od najizazovnijih segmenata roditeljstva, jer je na prvi pogled sasvim suprotno davanju na koji smo kao roditelji pozvani. No, davanje i dopuštanje svega što dijete u tom trenutku želi, moglo bi ga uskratiti za puno vrijednije spoznaje i osjećaje od zadovoljavanja želje za trenutnim predmetom htijenja.
Prema Jasperu Juulu, ključno je pojašnjenje između djetetovih elementarnih potreba koje se nipošto ne smiju negirati te je na njih roditelj dužan odgovoriti davanjem, i svega ostalog što je podložno roditeljskom promišljanju, a potom i odluci koja sasvim legitimno može dovesti do odgovora „ne“.
Roditelj je dužan zadovoljiti djetetovu potrebu za bliskošću, povezanošću, sigurnošću, opskrbljenošću, hranom, odjećom i snom. Sve ostalo može biti propitano, razmotreno, a u konačnici i uskraćeno. Vrijedna je to lekcija koju lako možemo primijeniti u raznim izazovnim situacijama, a ujedno je i tako intuitivno ispravna.
Koja je razlika između spontanog i promišljenog „ne“, kada se o „ne“ može raspravljati, što je to autentično „ne“ i kako ga reći bez grižnje savjesti – pitanja su to čijim odgovorima ćete biti mnogo bliže nakon čitanja sjajnog Jaspera Juula.
Photo: Pexels