Photo: Stella Mešić
Jasmina i Jela, dvije prijateljice, poslovne partnerice, doule i porođajne edukatorice stoje iza priče imena Lele. Smatraju da su žene istinska sila prirode i pomažu im u procesu samootkrivanja te spoznaje. Vode radionice i razgovore sa ženama koje se spremaju postati majkama ili to već jesu, pripremaju ih na put trudnoće i rađanja, kao i na period koji slijedi netom po porođaju. Ugostila sam ih u ove retke teksta kojega sam s velikom ljubavlju pripremala, nadajući se da će vam pružiti nova saznanja o tome što doule zapravo jesu, ali još važnije – što svaka žena jest, može i zna biti ukoliko osvijesti sebe i svoju snagu.
Drage Jasmina i Jela, vaš poziv je biti doula, osnaživati žene na putu prema majčinstvu i njegovim prvim danima. Što za vas znači biti doula, na koje sve načine pomažete ženama kroz svoj rad?
JELA: Usmjerene smo na pomaganje ženama tako što im pružamo drugačiji pogled na trudnoću, porod i majčinstvo, Na ženstvenost općenito. Iz ženstvenosti možemo vući neiscrpnu snagu i pokušavamo svojim primjerom to najviše pokazati. Meni se sviđa izraz jedne primalje koja za sebe kaže da je primalja kulturološke promjene, na tom tragu se i mi pronalazimo. Velik dio našeg rada sažet je na našem blogu lele.hr. Oduševilo nas je kad smo shvatile da je samo prošle godine našu stranicu posjetilo preko sto tisuća osoba. Veliko je zadovoljstvo vidjeti kako je naš blog postao redovita destinacija za trudnice, pogotovo kad do nas dopre lijepa riječ žena kako im je Lele blog puno značio u trudnoći. Uz blog, naš najveći doprinos je online tečaj za trudnice koji smo objavile krajem prošle godine. Osim toga, ja sam prošle godine radila s puno parova pripremu za porod i prisustvovala porodima, dok je Jasmina držala srce Lela pišući i pripremajući novi sadržaj.
Prije nepune dvije godine, na vlastitom putu prema majčinstvu, i ja sam pohađala vaš tečaj “Porod je započeo, a što sad?”. Danas sa sigurnošću mogu reći da je to bila jedna od najboljih odluka u periodu trudnoće, jedna od onih edukacija koje nosiš dalje kroz život. Danas je radionica poprimila “online” oblik te se prilagodila uvjetima u kojima smo se svi našli, a time i izbrisala geografske granice pa je danas vaš tečaj dostupan svima. Recite nam ponešto o njemu, njegovom konceptu, sadržaju i ideji nastanka.
JASMINA I JELA: Hvala! Sretne smo kad to čujemo. Ovaj tečaj je zamišljen prije skoro četiri godine. Bila je to samo ideja, iskra, nismo znale odakle početi, ali imale smo jasnu viziju što želimo napraviti: stvoriti online platformu za žene koje se žele osjećati osnaženo svojim porodom i majčinstvom. Kad smo počele raditi s trudnicama i ići na porode, odlučile smo napraviti jednu kratku i konkretnu edukaciju koja će odgovoriti na pitanja koja nam trudnice najčešće postavljaju. Tako je nastala radionica “Porod je započeo, a što sad”. U tom obliku prošlo ju je stotinjak parova i povratne informacije bile su izvrsne. Kako smo se mi gradile kroz iskustvo i daljnje obrazovanje, sazrijevala je i ideja o tečaju. U jednom trenutku sve je sjelo na mjesto: otkačile smo sve druge projekte i u dva intenzivna mjeseca isproducirale cijeli tečaj od nule. Jako smo zadovoljne rezultatom, a to nam potvrđuju i mame koje su ga odslušale.
Naš online tečaj za trudnice (vidi: https://lele.hr/porod ) je u cijelosti dostupan on demand: odmah nakon prijave dobiva se pristup svim materijalima. Moguće mu je pristupiti bilo kada, bilo gdje i pregledavati sve po želji koliko god puta. U 8 modula nalazi se preko 30 sažetih i snažnih videa koji trudnice pripremaju od prvog znaka poroda do posljednjeg truda. Sve je u tematski zaokruženim cjelinama, a uz glavne video lekcije dolaze dodatni audio materijale i fotografije koje će im dočarati porod. Uključeni su i tjedni praktični zadaci, a evo zašto je to važno: često priprema za porod ostane na mentalnoj razini, ali samo čuti informacije nije dovoljno ako žene ne znaju kako primijeniti naučeno. Ovo je tečaj fokusiran na ženu i što ona može učiniti za sebe. Od povezivanja s tijelom do komunikacije u rodilištu, svaki modul se fokusira na jedan zadatak – jedan korak u pripremi za porod. I još jedna važna stvar: manje je više. Trudnice su i inače preopterećene informacijama tako da smo tečaj ciljano napravile da bude sažet i pokrije ono najvažnije što će je dovesti do cilja, a na kraju je lista izvora gdje se po želji može saznati više. Sve je potkrijepljeno istraživanjima i poveznicama na relevantne izvore, kao što su aktualne preporuke Svjetske zdravstvene organizacije.
Koji je osnovni cilj tečaja – pružiti potrebne informacije, ohrabriti ženu, pružiti joj pozitivno iskustvo poroda?
Cilj je pomoći ženi da ostvari porod iz kojeg će ona izvući maksimum. Pozitivno iskustvo ne znači savršeno, ali znači da sve dolazi od žene i iz žene, a mi joj samo držimo zrcalo da vidi koliko je moćna. Želimo da žene znaju koliko su sposobne i prema toj ideji je koncipiran tečaj. Također, želimo da zna da na tom putu nije sama. Uz tečaj za trudnice dolazi i pristup moderiranoj Facebook grupi gdje će se jednom mjesečno održavati tematski pozivi uživo koji će pokrivati dodatne teme i odgovarati na pitanja. Iskra koju smo spomenule na početku bila je namjera da stvorimo edukaciju koja će ne samo informirati, nego i transformirati. Znam, velike su to riječi, ali shvatimo ih ovako: porod i majčinstvo već jesu put (osobnog) razvoja i kad toj ženi koja je već otvorena za promjene damo vjetar u leđa, događaju se čuda.
Koliko spremne i educirane trudnice dolaze na vaš tečaj, a koliko su samo prestrašene? Smatrate li da bi i osnovno i/ili srednjoškolsko obrazovanje trebalo sadržavati i stjecanje znanja o zdravlju tijela i brizi o njemu, uključivo i osobito o tijelu trudnice, detaljnije nego što se to danas čini kroz nekoliko sati biologije? Ako djecu i mlade ne učimo o metamorfozi ljudskog tijela koje stvara novi život, da li prešutno stigmatiziramo na taj način cijeli proces rađanja i žensko tijelo uopće?
LELE: Apsolutno. Edukacije o tijelu, spolnosti, trudnoći i porodu ne nedostaje samo u školstvu, nego i u mnogim obiteljima i ostalim segmentima društva. Događa se da se žene tek kad zatrudne prvi put susreću s nekim temama i postaju svjesne stvarnosti trudnoće i poroda. Čak i ako su uz sebe imale prijateljice ili sestre koje su to prošle, kao da se o tome nije govorilo ili se nije prikazivalo u pravom, punom svjetlu. Žene se tada lako uplaše ili postanu preplavljene količinom informacija. Česte su krajnosti: s jedne strane grozne priče o porodu, s druge strane romantiziranje i idealiziranje majčinstva. I jedno i drugo su nepotpune informacije. Često se govori o strahu od poroda, najgoroj boli, o pucanju, rastezanju, čudnim promjenama koje tijelo prolazi, o tome da više neće biti kao prije i naravno da sve to žene plaši jer čuju informacije van konteksta, van šire slike i znanja o tome kako će u tom procesu pronaći novu sebe i snagu koje nisu znale da imaju. Malo je povjerenja u žensko tijelo, fokus je uglavnom na onome što može poći po zlu. Pomalo je okrutno kako ta napeta atmosfera oko poroda čini žene da se opterećuju umjesto uživaju u čudesnom procesu njegovanja novog života. Ipak, ako pogledamo situaciju danas i unatrag nekoliko godina vidljivo je da se scena u Hrvatskoj promijenila: puno je više doula, edukatorica i savjetnica koje mijenjaju sliku o porodu i majčinstvu.
Današnji tempo života nameće stalnu užurbanost, visoku razinu stresa i vječnu trku za što većom produktivnošću. Kako slušati svoje tijelo u trudnoći i kako udovoljiti njegovim potrebama kada smo često sve do trudnoće živjeli u neskladu s njim? Je li upravo trudnoća vrijeme za “reset” i ponovno vraćanje intuitivnom, prepuštanje palice vodstva tijelu i njegovim prirodnim postavkama? Koje metode relaksacije preporučate?
JASIMNA: Trudnice nisu bolesne, ali trudnoća je ipak drugo stanje. Ne radi se o tome da trudnice treba ograničavati, nego da je to prilika za usporavanje, vraćanje sebi, osluškivanje svojih potreba i intuicije. Naravno, nismo u mogućnosti ostaviti posao, obaveze i dići sve četiri u zrak, ali dogodi se da nas, ako same ne znamo usporiti, trudnoća zaustavi: nastupe mučnine, iscrpljenost, a ignoriranje signala koje nam tijelo šalje ponekad vodi i u ozbiljnije komplikacije. U idealnom scenariju trudnoću bismo planirale i psihofizički se za nju pripremale, ali znaš što? Ne živimo u idealnom, nego “radimo najbolje što možemo” svijetu. Radije bih vidjela da žena izvuče maksimum iz sadašnjeg trenutka nego da se opterećuje što je popila par pića kad nije znala da je trudna. Bit će zdravija ako joj na dnevnom meniju nisu sram, krivnja i grižnja savjesti. Volim pričati o trudnoći kao vremenu za uživanje pa sam tome posvetila i cijeli tekst:
https://lele.hr/blog/briga-o-sebi/trudnoca-je-vrijeme-za-uzivanje-i-otkrivanje-sebe/
Trudnoća može biti katapult osobnog razvoja za one koje se žele ukrcati na taj voz. Zašto? Odjednom imamo motivaciju, prioriteti se mijenjaju, a okolnosti nam idu na ruku, a ponekad čak i prisile da promijenimo životne navike i zatražimo pomoć. Da ne pričamo o tome kako mozak majki postaje neuroplastičan – lakše uči i usvaja nove obrasce. Priroda se tako pobrinula da se majke lakše prilagode djeci, a to možemo iskoristiti i da trajno poboljšamo svoj život. Ja sam se kroz trudnoće, pogotovo drugu, naučila opuštati kao nikad do tad. Koristila sam Hypnobirthing meditacije i redovito išla na shiatsu. Osim toga, koristim tapkanje, TRE ili se jednostavno rasplešem po dnevnom boravku.
to be continued…