Tajna prvih devet mjeseci knjiga je koja nam pruža uvid u prenatalni svijet, odnosno razvoj djeteta u majčinoj utrobi, od trenutka začeća pa do samog rođenja. Intrauterinarni svijet u kojem dijete obitava, razvija se i živi od same oplodnje začudni je svijet i prvi djetetov dom, koji je donedavno bio slabo istražen jer je većina provedenih istraživanja naglasak stavljala na vremensko razdoblje nakon rođenja te utjecaj vanjske okoline na novorođenče. Danas znamo da je i razdoblje koje prethodi rođenju iznimno bitno za razvoj djeteta te nam ova knjiga pruža nam uvid u njega i znanstvenim pristupom pojašnjava što sve utječe na nerođeno dijete čiji je prvi dom upravo majčino tijelo. Knjiga se sastoji od dva dijela, 1. Putovanje nerođena djeteta te 2. Putovanje budućih roditelja stoga nam progovara iz dvije perspektive. Autori knjige su doktor biologije čija je uža specijalnost razvojna biologija, Gerald Hüther te psihoterapeutkinja Ingeborg Weser. Osobno me oduševio prvi dio knjige s obzirom da sam velika ljubiteljica biologije i znanosti općenito, što sadržajem što razumljivošću napisanoga. Ipak, zbog detaljnih opisa biološkog razvoja ploda, prvi dio knjige će biti manje razumljiv onima kojima to nije područje interesa, što pri preporučavanju ove knjige svakako treba uzeti u obzir. Drugi dio knjige naglasak stavlja na važnost imanja „dobre nade“, vjere u prirodne zakonitosti i izgradnje samopouzdanja budućih roditelja te je lako čitljivo štivo za koje vjerujem da može osnažiti i umiriti sve buduće roditelje, osobito trudnice.
„Trudnoća je „sveto vrijeme“ u životu žene. Među najvažnijim je prijelomnim situacijama u njezinu životu – i to i u biološko – tjelesnom i u duševno – emocionalnom smislu. Trudnoća je vulkanska erupcija ženstvenosti, vrtložna oluja osjećaja, more emocija. I to uvijek iznova vrijedi za svaku trudnoću, iako možda u ponešto izmijenjenom obliku.“
„Karakteristike otkucaja majčina srca dijete percipira već u utrobi, pa je dokazano da kada se novorođenčadi pusti snimka otkucaja majčina srca, ona manje plače, manje gubi na težini i općenito je opuštenija. Očigledno je da se dijete sjeća poznata, kontinuirana otkucaja srca, koje poznaje još iz maternice. Međutim, nije potrebno djetetu puštati snimku kako bi se izazvao taj efekt. Potrebno je samo držati ga u naručju. Blizina majčina srca bebama je omiljeno mjesto.“
„Porod je prirodni proces koji je usmjeren na zdravlje i život. Priroda je trudnicu i njezino dijete opskrbila nevjerojatnim mehanizmima koji ih mogu zaštititi od opasnosti, umanjiti neugodnosti i osigurati dobar ishod poroda.“
Photo: Pexels