WONDERMAMA

Prvi posjet mami i bebi – vodič u tri koraka

Premda postoje razne varijacije na temu ovisno o kulturi, posjet mami i bebi po dolasku iz rodilišta je tradicionalan posjet kojim se pozdravlja novog člana zajednice, a mami i tati se čestita na prinovi. Ako ste trudnica, vrijeme u trudnoći Vam prolazi u (slatkom) iščekivanju i vjerojatno ste preokupirani mislima o porodu i zdravlju bebe i Vas samih, a posjete koje Vas čekaju po dolasku kući su Vam negdje „na kraju pameti“. Ipak, možda biste već sada trebale razmisliti o tome što Vas čeka te odrediti neka osnovna pravila kako se posjete ne bi, umjesto lijepog druženja, pretvorile u napor i stres za Vas, a time i za bebu. Ako pak niste u iščekivanju prinove, ali netko Vama drag jest, evo nekoliko savjeta koje biste mogli uvažiti kada sljedeći put krenete u posjet, kako bi isti bio što ugodniji za mamu i bebu.

1. Ne žurite s posjetama – vrijeme posjeta ovisi o mami i bebi, ne o tome kada Vama odgovara

Navodim ovo kao prvi savjet, jer mislim da je od izuzetne važnosti. Svaki porod je individualno iskustvo i kakav god da bio, fizički je zahtjevan. Neke rodilje se oporave brzo i jedva čekaju da se kroz kratko vrijeme vrate svojim prijašnjim fizičkim aktivnostima, ali kod nekih je oporavak težak, dugotrajan i bolan i to bi trebalo reći na glas. Očekivati od rodilje da se, uz vlastiti oporavak, brigu o bebici i svim ostalim obavezama koje rođenjem djeteta ne prestaju, posveti gostima, nije ni pristojno ni obzirno i zadnje je što mami treba. Stoga, moj savjet je da dragoj novopečenoj mami poželite brz oporavak, recite joj da jedva čekate vidjeti nju i bebu onda kada im to bude odgovaralo te da vas slobodno pozove kada bude smatrala da su spremni za posjetu. Vjerujte mi, mama će vas uskoro zvati i dočekati raširenih ruku jer je rođenje djeteta prelijep događaj kojeg svi želimo podijeliti s bližnjima, ali tek onda kada se za to osjetimo spremne. Posjetu prilagodite mami i bebi, njihovom bioritmu i rasporedu i druženje će sigurno biti ugodno za obje strane.

2. Higijena, higijena, higijena

Mislite da je savjet banalan? Voljela bih da je. Ipak, mislim da nije zgorega ponoviti nekoliko osnovnih stvari. Prije nego što slatko malo biće podragate, molim Vas – operite ruke. Zvučim si smiješno dok pišem ovo, ali sjećam se situacija kada mi nije bilo uopće smiješno. Nakon što operete ruke, ako želite uzeti dijete, bilo bi lijepo da pitate mamu smijete li. Beba je mala, slatka, medena i lijepa, ali nije igračka i ne može se bez pitanja uzimati iz majčinih ruku, osobito uzmete li u obzir snažan zaštitnički majčinski instinkt kojeg biste svakako trebali poštovati. Ako Vam mama kaže da slobodno uzmete bebu, poigrajte se s njom, pomazite je, poljubite rukicu ili nogicu, ali molim Vas nikada, nikada nemojte bebu ljubiti po licu. Razloga je bezbroj, svi su vezani uz higijenu i zdravstvenu dobrobit bebe, a ja ću reći samo jedan – fini, slojeviti make-up koji se briše o nježnu i osjetljivu bebinu kožu. Prekrasno, zar ne? Takvo pokazivanje nježnosti rezervirano je za mamu i tatu i mislim da dalje o ovome nema potrebe govoriti. Također, što se higijene i zdravlja tiče, u posjet mami i bebi nikako ne smijete dolaziti bolesni, čak i ako se radi o običnoj „maloj“ prehladici koja Vama možda ne predstavlja veliki problem, ali mami i bebi bi itekako mogao, stoga o teme treba strogo voditi brigu. P.s. Ne bi bilo loše izuti se kada ulazite u stan s bebom, da mamu i tatu poštedite dodatnog posla pranja podova, ali sad već zvučim prestrogo pa ću ovdje završiti. Ma ipak, izujte se. Hvala lijepa. 

3. Ne opterećujte se s poklonima

Znak pažnje i sitnica za bebu uvijek su dobrodošli i zgodnim poklončićem ćete pomoći roditeljima ili pak bebi ostaviti lijepu uspomenu, ali to svakako nije poanta posjeta i nije potrebno bacati se u preveliki trošak. Nas su bliski članovi obitelji i prijatelji ponekad pitali što nam treba, što bih svakako preporučila i mislim da je jako pametno, a kako bi se izbjeglo kupovanje nepotrebnih i često jako skupih stvari. U nekom od sljedećih tekstova ću Vam dati poneku ideju što kupiti kada idete u posjet bebici, imam prave poslastice za Vas. Do tada, uvijek vodite računa o tome da je poklon iskoristiv, da je robica koju kupujete odgovarajuće veličine i primjerena za godišnje doba u kojemu će se koristiti te uvijek ponesite i neki mali znak pažnje starijem djetetu, npr. čokoladicu ili balone. Kad kažem starijem djetetu, mislim na svu djecu u obitelji, uključujući gospodina mladog tatu.  

Toliko za sada, nadam se da ste sve ovo već znali i da mazite, pazite i čuvate sve mame i bebe u Vašoj okolini jer su one to itekako zaslužile. I za sam kraj, jedna nimalo nevažna stvar – ne zaboravite pitati mamu: „Kako si?“.  Bit će Vam zahvalna.