DESIGN & LIFESTYLE,  WONDERMAMA

Izradite diy Literarni adventski kalendar i probudite duh Božića uz pomoć naših Book&Joy adventskih prijedloga

Bliži se advent, vrijeme slatkog iščekivanja i za mene, najljepše doba u godini. Ove godine posebniji je nego ikad. „Posebniji“ je riječ koju biram za sebe, svoju obitelj, prijatelje i sve vas. Zatrpani smo vijestima o tome kako ove godine neće raditi naši omiljeni kafići niti će biti poznatog adventa u Zagrebu i ostalim gradovima, adventa kakvog smo znali i voljeli ga. Neće biti mirišljavih fritula na blještavo okićenom Trgu niti kuhanog vina koje smo ispijali ušuškani u tople šalove i smijeh dragih prijatelja.

Ipak, želim vam reći da ništa od toga ne znači da Božić u svoj svojoj ljepoti i duhovnoj raskoši neće doći. Doći će, stiže nam, možda baš onakav kakav nam treba, onakav kakvog pamtimo iz djetinjstva, doći će skroman i tiši nego inače, ali veličanstven i okupan poznatim mirisima, teksturama, bojama. Doći će u obliku božićnog drvca kojeg ćete kupiti kod uvijek istog simpatičnog prodavača. Doći će kao svježe ubrani češeri, bakin recept za najfiniju mađaricu, doći će poštom kao čestitka starog prijatelja koji je tako daleko, ali u srcu nikad bliže. Doći će kao radost djeteta koje prvi put nalazi darove pod borom i kao telefonski poziv onima koji čekaju baš vaš glas s druge strane slušalice. Doći će kao stari stakleni ukras kojeg brižljivo čuvate jer u sebi nosi sve prošle Božiće i one tople želje koje ste upućivali onima uz vas i onima kojih možda više nema. I ove godine, Božić će doći i bit će najljepši do sada, samo ako tako u mislima i srcima odlučimo. Doći će i pozvan i nepozvan, doći će kao Dijete koje obećava da će sve biti u redu, nama odraslima koji to tako lako zaboravljamo. Doći će, samo ga čekajte – strpljivo i mirno, doći će i ostati čak i kada se nama bude činilo da je odavno prošao. I zato vam donosim ideju za izradu vlastitog „do it yourself“ adventskog kalendara kako bi to čekanje bilo posebno. Neka vas on podsjeti na radost koja dolazi i ove, nevjerojatne 2020. godine.


Za početak, evo što vam je sve potrebno za izradu adventskog kalendara:

  • Papirnate vrećice (škartočići)
  • Juteni špag
  • Drvena gredica ili grana
  • Čavlići (7 kom) i čekić
  • Naljepnice s brojevima (1-24)
  • Škare i ravnalo
  • Bušilica za papir
  1. Na drvenoj gredici odmjerite 7 oznaka na jednakom razmaku, ovisno o duljini gredice ili grane. Neka krajnje oznake budu barem 1 cm odmaknute od ruba. Na mjestu oznaka zabijte manje, dulje čavliće. Nemojte ih zakucati do kraja već ostavite cca 0,3-0,5 cm prostora s obzirom na to da ćete oko njih omotavati juteni špag.
  2. Špag možete omotati na više načina, a najvažnije je da ga oko krajnjih čavlića omotate na način da dobijete ovjes za na zid kao i dva viseća dijela špaga (jer ćete na krajeve vješati po dva paketića). Navedeno lako možete postići ako juteni špag u ovom koraku koristite u duplo.
  3. Izrežite još 5 komada jutenog špaga dulje dimenzije i 5 komada kraće dimenzije, po želji.
  4. Dulje komade špaga, na cca polovini njihove duljine, omotajte oko središnjih 5 čavlića, a potom od njih napravite očicu kroz koju ćete provući kraće komade špaga. Na svakom od pet srednjih čavlića ćete tako dobiti 4 ovjesa (2 kraća i 2 dulja, kako bi paketići bili što ljepše raspoređeni).
  5. Paketiće napravite na način da u papirnate vrećice stavite poklončiće, presavinete otvor vrećice i tako presavinutu vrećicu probušite pomoću bušilice za papir. Napravite jednu rupicu. Na taj način ćete jednim potezom zatvoriti vrećicu i dobiti rupicu.
  6. Gotove paketiće vješajte na prethodno pripremljene ovjese.
  7. Kada ste povještali sve paketiće, rasporedite ih po želji i zalijepite naljepnice. Ako nemate naljepnice, crnim markerom ispišite brojeve i vaš adventski kalendar je spreman.

Klasičan adventski kalendar sa slatkišima razveselit će vaše najmlađe, no danas vam donosim jedan sasvim drugačiji prijedlog kako ga učiniti još posebnijim i zanimljivijim, kako vlastiti adventski kalendar pretvoriti u pravu književnu poslasticu i svojevrsni Book&Joy Guide za čarobne dane koji su pred nama.

Inspiracija za Literarni adventski kalendar dolazi od moje drage Ane, posebne mlade žene koja je, između ostalog, profesorica hrvatskog te engleskog jezika i književnosti, strastvena ljubiteljica knjiga i dobri božićni vilenjak kojem zahvaljujem na ovim divnim prijedlozima. Na vama je samo da ih isprintate, izrežete, puhnete tri puta za malo božićne čarolije, upakirate ih u svoj diy adventski kalendar i poklonite ga nekome koga volite baš onoliko koliko nas dvije volimo literaturu i najljepše doba u godini.

Dan 1.

Započni adventsko putovanje božićnim klasikom iz Dickensove „književne peći“ – Božićna priča Charlesa Dickensa jedno je od najpopularnijih djela svih vremena s tematikom najljepšeg doba u godini. Ondje je sadržano sve ono što moramo znati o Božiću, stoga je logičan 1. korak – da se podsjetimo onoga što smo zaboravili. Izbor je samo tvoj: pročitaj ulomak knjige ili pak čitavo djelo, pročitaj strip ili pogledaj filmsku adaptaciju. Sve od navedenoga izvrsno se slaže s kakaom, finim punčem, kuhanim vinom…

Dan 2.

Inspiriraj se citatima vezanim uz Božić. Ponekad nam, u gužvi i tempu življenja, nesvjesno promakne punina Božića. Evo prvoga da te sjeti što je bitno: “I will honour Christmas in my heart, and try to keep it all the year. I will live in the Past, the Present, and the Future. The Spirits of all Three shall strive within me. I will not shut out the lessons that they teach!” [C. Dickens, A Christmas Carol]

Dan 3.

Proširi svoje znanje o najpopularnijoj božićnoj figurici – orašaru tako da pročitaš priču Orašar i kralj miševa koju je još u 19. stoljeću napisao Theodor A. Hoffmann, a skladatelj P. I. Čajkovski pretvorio u balet, jedan od najpoznatijih na svijetu. Tko je djevojčica Klara, kakve veze s pričom imaju orasi, zašto su u priču uključene i Njemačka i Rusija, plešu li orašari u baletu te koja je simbolika ove divne figurice. Sve će te, zasigurno, zadiviti, ganuti i poželjet ćeš nabaviti još jednoga – ako dosad već nisi!

Dan 4.

“The smells of Christmas are the smells of childhood.” [Richard Paul Evans, The Christmas Box] – Prisjeti se svojih božićnih uspomena i sjećanja iz djetinjstva – mirisi, okusi, boje, običaji. Prepričaj ih u krugu voljenih, zapiši ih i sačuvaj od zaborava.

Dan 5.

Istraži i saznaj više o tradicionalnim božićnim jelima drugih zemalja! Uz pomoć kuharice po svom izboru, inspiriraj se i okušaj u pripremi specijaliteta dalekih zemalja – Venezuela ima svoje hallacas ili tamales, Greenland  mattak, a u Japanu se, vjerovali ili ne, tradicionalno na Božić ide u KFC. Tko kaže da ovog adventa ne možemo putovati u daleke krajeve? Poštedi svoje najbliže KFC-a, saznaj što znače ova egzotična imena jela, obuci pregaču s božićnim motivom i obiteljsko kulinarsko putovanje može početi.  

Dan 6.

Stvori svoju mirisnu, književnu božićnu oazu – uz pjenušavu kupku s eteričnim uljima naranče, cimeta ili klinčića savršeno pašu Orkanski visovi Emily Brontë, koji će te s lakoćom uvući u svoj svijet ljubavi i čežnje u štivu koje zaziva zimu i slama srce.

Dan 7.

Vrijeme je za poeziju! Za uživanje u toplim zimskim večerima uz vatru i tople napitke, pravi su izbor djela Rajmunda Kuparea, Stjepana Licea, Nikole Šopa, Vesne Parun, Clementa C. Moorea, E. E. Cummmingsa  ili Roberta L. Stevensona.

Dan 8.

Ako si ljubitelj slušanja (a ne čitanja), uključi radio i poslušaj emisiju „Božić u stihu“. Više informacija saznaj na https://hkm.hr/kategorije/bozic-u-stihu/.

Dan 9.

“Ti si tako sretno i tako puno šapta kad Božić dolazi.” [Vesna Parun, Selu na Badnje veče]. Neka i drugi oko tebe budi sretni što dolazi Božić. Pokloni posebnu knjigu posebnoj osobi, uz vlastoručnu posvetu.  

Dan 10.

Ako već nisi, učlani se u lokalnu gradsku knjižnicu. Osim što ćeš moći pronaći sve naše preporuke iz prethodnih brojeva, razvit ćeš naviku čitanja, posuđivanja i vraćanja knjiga. Osim toga, posuđivanje knjiga je i ekološki održivo, stoga brzo u knjižnicu!

Dan 11.

Vrijeme je za književno djelo s najsnažnijom porukom nade – Oliver Twist Charlesa Dickensa neće te ostaviti bez suze u oku i vjere u konačnu pobjedu dobra. Zar Božić nije upravo to?

Dan 12.

“Winter is the time for comfort, for good food and warmth, for the touch of a friendly hand and for a talk beside the fire: it is the time for home.” [Edith Sitwell, Taken Care Of: The Autobiography Of Edith Sitwell]. Na tragu citata, uljepšaj svoj dom tako što ćeš u njemu odabrati posebno mjesto za svoje najdraže knjige. Dok uređuješ svoj književni kutak u stanu, ukućane zaduži za izbor božićne glazbe. Policu s pomno odabranim naslovima ukrasi božićnim ukrasima i uživaj u prizoru.

Dan 13.

Nabavi novu, mekanu pidžamu i zavali se u naslonjač. Društvo neka ti pravi Bijeli očnjak Jacka Londona. Knjiga o snazi prirode idealna je za hladne zimske večeri, a bude li sreće, prizvat će i snijeg. 

Dan 14.

“Into this climate of fear and apprehension, Christmas enters, / Streaming lights of joy, ringing bells of hope / And singing carols of forgiveness high up in the bright air. / The world is encouraged to come away from rancor, / Come the way of friendship.” [Maya Angelou] – Nazovi člana obitelji ili prijatelja koji živi u inozemstvu. Možda baš tvoj poziv i topla riječ olakšaju daljinu i razdvojenost. Usput im predloži neka pročitaju Rođena na Božić Julijane Matanović pa nakon nekoliko dana paralelnog čitanja razmijenite dojmove o knjizi.

Dan 15.

Odloži tablet ili laptop, prošetaj do obližnjeg kioska i kupi novine. Miris novina uz jutarnju kavu i šuškanje stranica koje tek trebaju biti pročitane nose u sebi posebnu čar. Uživaj!

Dan 16.

I tvoj život je knjiga, a slika (ili u ovom slučaju – fotografija) govori tisuću riječi – pronađi zaboravljene, stare fotografije i prelistaj ih u društvu najmilijih. Smijeh i suze su zagarantirani!

Dan 17.

Postani pisac na jedan dan – zapiši svoje svakodnevne blagoslove – ono što te čini sretnom, ispunjenom i radosnom. Ukrasi zapis, zamotaj ga i sačuvaj jednu granu na boru samo za to. I zapamti: In the midst of the shopping and the wrapping and the arranging of presents under your tree this Christmas, may you not forget the gifts you cannot yet hold in your hands.”[ T.D. Jakes, Follow the Star: Christmas Stories That Changed My Life]

Dan 18.

U tvojem gradu ili okolici zasigurno postoje dobrotvorne udruge kojima u ovo vrijeme možeš pomoći donacijom hrane, higijenskih potrepštine ili odjeće. Donirati možeš i knjige i to u gradsku knjižnicu!

Dan 19.

Organiziraj razmjenu knjiga s prijateljicama, a nakon što pročitate knjige, razmijenite i mišljenja. Odličan povod za zanimljivu „knjišku“ kavu.

Dan 20.

Napravi vlastite čestitke, ispiši ih najljepšim božićnim stihovima (jer, čitala si broj 7!) i pošalji poštom. Malo klasike u digitalno doba dovoljno je za magiju.

Dan 21.

Pročitaj bajku po želji svom djetetu prije spavanja. Pročitaj je obavezno i djetetu u sebi, onom na koje često zaboravljamo, a ne bismo trebali.

Dan 22.

„Think outside the tree“ – napravi svoje vlastito božićno drvce od lampica i pogađaš – knjiga! Sve što trebaš je pratiti liniju klasičnog drvca!

Dan 23.

Kada si zadnji put nešto nacrtala? Pridruži se najmlađima, osmislite motive, izrezujte nacrtano, lijepite i zabavite se. Louisa May Alcott kazala je jednom kako blagdani nisu blagdani ako nema slobode i zabave. Svatko je od nas umjetnik, samo to trebamo otkriti!

Dan 24.

„Čovjek je hodočasnik u svoje srce.“ [Stjepan Lice] – Sve što ti treba za Božić već imaš – samo zaviri unutra. Uživaj zato u onom što misliš, osjećaš i imaš u sebi. To je sasvim dovoljno da se Božić dogodi u tvom srcu. To, i pokoja dobra knjiga. Neka je sretno, mirno i zdravo.