DESIGN & LIFESTYLE

Minimalizam – bezlično pomodarstvo ili stil života?

Čujete li često izjave poput: “Nikad ne bih mogla biti minimalist, previše volim svoje stvari.” ili “Obožavam kombinirati odjeću i nakit, nisam minimalist.” ili “Minimalistički uređeni interijeri su hladni i bezlični.”?

Nakon godina učenja o minimalizmu i tome što stoji iza filozofije “manje je više” bez imalo ustručavanja mogu reći kako je riječ o (kičastim) pretpostavkama.
Niti minimalizam znači odreći se predmeta koji za nas imaju vrijednost (i to ne nužno materijalnu), niti moramo živjeti u sterilnim prostorima (iako se tako na prvu može doimati prostor lišen viškova), niti se moramo odijevati dosadno. Dapače, umijeće dobrog odijevanja uz manje predmeta itekako potiče kreativnost, planiranje i traži “dobro oko”, a čisti prostori mogu itekako ugodno ugostiti svoje posjetitelje koji će u komotnom prostoru “lakše disati”.
Ukoliko vas brine da je minimalizam stil života koji vas nečega lišava, u pravu ste. On će vas zasigurno lišiti sitničarija, jednosezonskih komada odjeće, viškova bižuterije, knjiga koje nikada niste i nećete pročitati, lišit će vas svog onog vremena koje ste proveli čisteći namještaj koji vam zadaje modrice dok se o njega spotičete ne biste li našli onu jednu jedinu majicu koju zapravo i nosite, u hrpi odjeće za koju više ne znate ni je li vam ikada pristajala. Minimalizam će vas lišiti umjetnih biljaka, otkrhnutih neuporabljivih šalica, printanih i nikad obješenih postera, alata koji nije funkcionalan, neudobnih cipela koje ste nekada kupili kao i svih onih koje nećete kupiti jednom kada savladate učenje minimalizma.
Pa naposlijetku – koje je to učenje?
Zadržite apsolutno sve ono što koristite često pa čak i ponekad (ali u toj ocjeni budite iskreni), sve ono što vas veseli i sve ono čemu silno želite vratiti funkcionalnost bilo popravkom ili preradom u nešto novo. Zadržite stvari koje predstavljaju vrijedne uspomene, kao i one koje možda više nisu estetski najljepše, ali su npr. udobne i imaju na vas tješiteljski učinak (tko može baciti omiljenu najmekšu i ofucanu pidžamu koja nas najljepše grli one dane u mjesecu?).
Sve ostalo ne predstavlja vrijednost, već troši vaše vrijeme i energiju, ne služi vam stoga vam ni ne treba. Prije bacanja takvih stvari, razmislite mogu li poslužiti nekome drugome pa ih proslijedite na onu adresu na kojoj će dobiti drugu šansu. Ukoliko je riječ o predmetima koji su krajnje neuporabljivi, prospisno ih reciklirajte i zbrinite u otpad, a nakon toga uživajte u fizičkom i duhovnom prostranstvu koje ćete imati na raspolaganju jednom kada uklonite viškove koji su vas okruživali.
I ne pretjerujte u brzini, minimalistom se ne postaje preko noći, već tijekom dugih godina. Za početak, uhvatite se u koštac s onom jednom ladicom. Sigurna sam da ćete, kada osjetite olakšanje koje donosi proces raščišćavanja, već sutra prionuti na onu drugu.

Photo: Pexels