DESIGN & LIFESTYLE

Projekt 333

Višak materijalnih stvari i manjak vremena jedni su od glavnih uznemirujućih faktora današnjice. U obilju odjevnih predmeta koje imamo u ormaru, a koji su uglavnom produkt fast fashion industrije, ne uspijevamo pronaći vlastiti mir, udobnost ni stil. Brzomijenjajući trendovi nalažu stalni vrtlog novih komada odjeće koji s vremenom postaju uteg i zagušivač osobnog prostora. 

Projekt 333 je minimalistički modni izazov kojeg je osmisila Courtney Carver, a koji se ubrzo kao ideja u različitim varijacijama proširio ormarima diljem svijeta. Projekt 333 sastoji se u tome da se 33 odjevna predmeta nose tijekom 3 mjeseca, a potom, ovisno o godišnjem dobu koji slijedi, revidiraju i osmisle nova (ili ista) 33 predmeta.

S obzirom da 80 % vremena nosimo tek 20 % odjeće koju posjedujemo, nije pogrešno razmišljati upravo u tom pravcu i osmisliti vlastitu „capsule wardrobe“, s pravilima koji odgovaraju vašem načinu života i modnom stilu. Stoga bi „capsule wardrobe“ u slobodnom prijevodu bila garderobna kolekcija odjeće koja nam koristi i u kojoj se osjećamo ugodno i lijepo, a koja je mijenja sezonski i svedena je na određeni broj predmeta sukladno minimalističkom načinu razmišljanja.

Osnova koncepta je posjedovati manje uz više korištenja, omogućiti si bolju preglednost i brže snalaženje u vlastitom ormaru i ono najvažnije – osvijestiti koliko nam je toga zbilja potrebno što neminovno dovodi i do osvještenijeg pristupa budućem konzumerizmu.

Početak nove godine dobro je vrijeme za učiniti promjene u vlastitom umu, ali i prostoru, za pročistiti ih i tako pojednostavniti svoj život te smanjiti stres uslijed gomilanja viškova. Bit ćete si zahvalni svako jutro u kojem ćete bez previše razmišljanja odabrati što obući, nositi ono što zbilja volite, uštedjeti si vrijeme, a s vremenom i novac.

Kako funkcionira Projekt 333?

  1. Svaka 3 mjeseca odabirat ćete 33 sezonska predmeta koja ćete nositi;
  2. U 33 odabrana predmeta spadaju odjevni predmeti, nakit i obuća;
  3. U 33 odabrana predmeta ne spadaju donje rublje, odjeća za spavanje, vježbanje ili odjeća „za po doma“, kao ni nakit koji ima veliku sentimentalnu vrijednost pa ga svakodnevno nosite;
  4. Sve ostalo što nije odabrano pod navedena 33 predmeta pospremite u kutiju, odložite u prostor namijenjen za ostavu i slijedeća 3 mjeseca zaboravite da postoje;
  5. Nakon 3 mjeseca ponovite postupak, a ukoliko niste poželjeli nositi nijedan od spremljenih predmeta, vrijeme je da razmislite o njihovom darovanju, prodaji ili recikliranju.

I ne zaboravite, odjećom možete izraziti svoju osobnost, ali ona zbog nje neće postati bolja niti vrjednija nego što već jest. Ono što je zbilja vrijedno divljenja i postizanja jest kako biti dovoljan sebi, bez obzira na vanjštinu i tuđa mišljenja o njoj. Neka vam cilj bude postići, a ne kupiti kako biste se prvenstveno osjećali ugodno u vlastitoj koži, a potom i u omiljenim trapericama.

Photo: Unsplash